Subiektywne myśli o świecie i mojej największej pasji czyli książkach. Publikacja materiałów z tego blogu jedynie za moją zgodą.
Blog > Komentarze do wpisu

"Deja vu". Jolanta Kosowska.

Wydana w Wydawnictwie Nova Res. Gdynia (2013). Ebook. 


Jeśli miałabym obawy o to, że w tym roku nie znajdę żadnej książki, którą mogłabym nazwać jedną z najlepszych książek przeczytanych w tym roku, to obawy te całkowicie się rozwiały.Oto bowiem "Deja vu" Jolanty Kosowskiej stało się jedną z najlepszych książek, jakie w ogóle przeczytałam.
Zdaję sobie sprawę z tego, że oczywiście nie każdy musi się ze mną zgodzić, że nie do każdego taka proza przemówi. Mnie porwała, dosłownie porwała w swój niesamowity świat i wciągnęła na tyle,że niemal nie byłam w stanie się od niej oderwać. 

Akcja książki dzieje się częściowo w Polsce,dokąd po latach nauki i pracy w Niemczech powraca narrator , Rafał jak i w przepięknym mieście czyli w Wenecji. Rafał po powrocie z Niemiec wynajmuje mieszkanie i od tego właśnie mieszkania wszystko się zacznie. Jego kolega, Konrad, wyjaśnia mu, że to mieszkanie Ani, dziewczyny Włocha z Wenecji, Marco. Dodatkowo wychodzi na jaw, że Rafał zastąpił Marco na jego stanowisku nauczania etyki w Akademii Medycznej. Podczas wykładów Rafał zaczyna dowiadywać się więcej o Marco, który cieszył się ogromnym poważaniem i szacunkiem studentów a wręcz był dla młodych kimś w rodzaju "guru". Podobnie Ania, którą wszyscy uwielbiali. 


Mieszkanie, w którym po powrocie do Polski mieszka Rafał, stanowi również ważne źródło informacji dotyczących niezwykłej pary jaką byli Ania i Marco a Rafał wraz z upływem czasu zaczyna się coraz bardziej gubić w swoim nowym, starym ? życiu. Zaczyna się dziać coś dziwnego w jego życiu, coś, czego do końca nie rozumie ale co chce koniecznie poznać i zgłębić bo czuje, że niewiedza wysysa z niego siły i możliwości. 


Niezwykła to książka, klimat ni to magiczny ni to oniryczny, ni to życzeniowy (sami byśmy chcieli aby pewne sprawy tam możliwe możliwe były w rzeczywistości). To w końcu piękna opowieść o niezwykłej, tajemniczej Wenecji, w której dzieje się większość akcji książki , jak również, co również bardzo ważne, to opowieść o wielkiej sile miłości. 
Nic tu nie jest tym, czym się wydaje i nikt tu zdaje się nie być tym, za kogo go uważamy. 

Książka ta ma swego rodzaju niepowtarzalny nastrój, klimat. Dodatkowo, widać, że autorka dużo podróżuje i Wenecję zna i lubi to miasto bowiem realia i klimat samego miasta oddane są naprawdę wiarygodnie. Ja podczas czytania tej książki odnosiłam wrażenie,że wraz z bohaterami przeniosłam się do niezwykłej i tajemniczej Wenecji, która oszukuje i sprawia, że to, co nam się wydaje, jedynie nam się wydaje...


Tak, to książka z rodzaju tych, które pamięta się na zawsze i jestem ogromnie ucieszona, że nie znając praktycznie autorki, sięgnęłam po ebook dając sobie tym samym szanse na przeczytanie czegoś naprawdę świetnego.


Moja ocena to oczywiście po tylu zachwytach 6 / 6. 

niedziela, 02 kwietnia 2017, chiara76
Komentarze
2017/04/03 18:55:44
Kupilam :)
-
2017/04/04 10:31:40
ewazdublina, o, ciekawa jestem bardzo jak Ci się spodoba ;)
-
2017/04/05 08:01:57
Opis książki który zrobiłaś zdecydowanie zachęca do zakupu. Szkoda że wcześniej tego nie zobaczyłam na taniej książce jak znajoma robiła zamówienie bo czeka się kilka dni.
Aż chciałabym się dowiedzieć co z Markiem było dalej.
-
2017/04/05 10:36:33
Judytto, może kiedyś uda Ci się przeczytać, naprawdę polecam.Pozdrawiam.
-
Gość: Beacon, 172.58.224.*
2017/04/06 00:12:48

Take pieknie zachecasz ze tez sie na nia pokusze
-
2017/04/06 09:34:21
Beacon, sądzę, że nie będziesz żałować. Naprawdę warto :)
-
Gość: Agnesto, 88.220.43.*
2017/04/06 12:19:03
Czytałam tej autorki "Nie ma nieba", bardzo mi się podobało. Niektórych nachalnie promują, a nieraz taka dobra proza się "pod korcem" ukrywa.
-
2017/04/06 13:16:43
Agnesto, ja mam na czytniku "W labiryncie obłędu" Jolanty Kosowskiej a skusiłam się tym, że akcja książki dzieje się w Toskanii tym razem a z "Deja vu" widzę, że autorka naprawdę sporo jeździ i zwiedza i umie te swoje obserwacje pięknie słowem odmalować. Pozdrawiam.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...