Subiektywne myśli o świecie i mojej największej pasji czyli książkach. Publikacja materiałów z tego blogu jedynie za moją zgodą.
Blog > Komentarze do wpisu

"Mroczny las". Virginia C. Andrews.

Wydana w Wydawnictwie Prószyński i S-ka. Warszawa (2017). Ebook.


Przełożyła Małgorzata Fabianowska.
Tytuł oryginalny Wicked Forest.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa. 

"Willow" stanowiącą początek tej opowieści, przeczytałam parę dni temu i pisałam o niej w tym wpisie.

Sięgnęłam więc z dość sporą nadzieją na kontynuację po "Mroczny las". Niestety, ta część według mnie oczywiście, okazała się gorszą. 
Najbardziej dziwny wydał się wydumany , jakiś taki piramidalnie i nieprawdopodobnie zabawny częściowo styl, którym jest napisana ta książka. Powiedziałabym nawet że mocno egzaltowany. I niestety, taki styl nie stanowił rodzaju wypowiedzi jednej osoby a właściwie zarówno dotyczyło to wszystkich bohaterów jak i opisywanych sytuacji. OK, być może taki ma być styl tej autorki i kontynuatorów, którzy przejęli kontynuację jej książek po śmierci autorki, ale najwyraźniej na mnie taki styl działa niezbyt dobrze a wręcz mnie irytuje.

Już to jakoś mnie zaczęło męczyć i spowodowało, że lektura tym razem aż tak nie była udana jak część pierwsza kiedy byłam ciekawa jak potoczą się dalsze losy młodziutkiej Willow.
Autorce udało się stworzyć oryginalnych bohaterów. Takich, których się zwyczajnie nie lubi, którym się nie kibicuje i na losy których pozostaje się raczej obojętnym. To raz. Dwa, postać samej Willow naiwna i zbyt delikatna w części pierwszej tu swoją naiwnością i delikatnością już nie wzrusza a denerwuje. To, co mogło mieć wytłumaczenie w poprzedniej części, młodość Willow, jej niedoświadczenie i szok po tym jak dowiedziała się o sobie całej prawdy, tu już jej postępowania nie tłumaczy. To dziewczyna, która z konsekwencją pcha się nie tam gdzie powinna a sygnałów ostrzegawczych nie zauważa nawet wtedy gdy te stoją obok i walą ją w ramię. 
Niestety. 

Nie chcę zdradzić zbyt wiele z treści bo zakładam, że nie każdy musi być aż tak zmęczony postacią bohaterki więc może zróbmy tak, że jeśli ktoś zamierza jednak czytać "Mroczny las" niech teraz porzuci lekturę moich paru słów na temat tej książki bowiem mogę popełnić spoiler.

Jak już wspomniałam, postać Willow denerwowała mnie swoim postępowaniem. Niektórzy mogą nazwać to niedoświadczeniem czy delikatnością, co bardziej szczerzy podsumują to jako głupotę czy wręcz skrajną nieodpowiedzialność. Zdaje się, że dziewczyna odziedziczyła to po mamusi, Grace, która to jest kolejną postacią, której nie daje się nijak polubić. Jej zadanie na życie to głównie nicnierobienie i snucie się po domu z cierpiętniczym wyrazem twarzy. "Mroczny las" ponownie dzieje się w Palm Beach, tej oazie bogactwa i blichtru i opisuje dalszy ciąg romansu Willow z Thatcherem. Są więc zaręczyny niemal w blasku fleszy, następnie przygotowania do bajecznego ślubu, sam ślub i to, co się potem dzieje a dzieje się to, że happy endu tego związku nie będzie. 
Dodatkowo, jak na potencjalną panią psychiatrę, która ma w przyszłości pomagać innym ludziom, Willow kompletnie nie radziła sobie sama z sobą a rady jakie by dawała innym sądząc po tym, co wyczyniała, raczej sukcesu terapii nie zapewniały. 

Miało być mrocznie i strasznie zdaje się. Miała chyba narastać groza a narasta irytacja. Miało być skomplikowanie a jest biało czarno a postaci są tak papierowe, że można by ich używać jako zakładek do książek. Jest niemożliwie do zaistnienia i nieco tak, że czyta się z nadzieją, że może jednak czymś nas zaskoczą. Ale nie, nie zaskakują. Nie wiem, chyba ten dramatycznie dziwny styl zaważył na mojej ocenie tej części cyklu. Nie wiem nawet czy będzie dalsza część (chyba nie bo według mnie tym razem zakończenie jest dość jasne i konkretne) ale kto wie, może ktoś się pokusił na kontynuację. Ja jednak tym razem po nią nie zamierzam sięgać. 
I tym razem moja ocena nie będzie tak łaskawa jak dla poprzedniej części.
Czyli jest 3 / 6.

poniedziałek, 19 czerwca 2017, chiara76
Komentarze
2017/06/19 17:50:21
Z tego co wiem to ten cykl ma 5 albo 6 czesci I wg recenzji kazda gorsza od poprzedniej :)
-
2017/06/20 15:56:59
ewazdublina, o widzisz, ja nawet nie wiedziałam. No,ja już nie sięgam po resztę :)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...