Subiektywne myśli o świecie i mojej największej pasji czyli książkach. Publikacja materiałów z tego blogu jedynie za moją zgodą.
Blog > Komentarze do wpisu

wakacyjna lista przebojów książkowych...

...czyli - co czytamy podczas wakacji?
Macie swoje ulubione wakacyjne "pewniaki" czy też raczej czytacie coś nowego ? I w końcu, może jakieś ulubione gatunki czytacie właśnie w letni, z założenia nieco lżejszy czas? A może nie, może pora roku czy czas nie grają dla Was roli?
Ja zauważyłam, że od zawsze w wakacje lubię sięgać po kryminały. Teraz czytam dużo mniej kryminałów niż do tej pory ale wcześniej właściwie zawsze podczas wakacji były książki kryminalne, sporo Agathy Christie na przykład. Uwielbiam też czytać książki o cudzych podróżach, niekoniecznie wcale muszą one być egzotyczne bardzo ale jeśli są , nie mam zastrzeżeń. Lubię gdy jakieś przyjemne miasto bądź region gra rolę na równi z bohaterami książki. 

To co, polecimy sobie jakieś książki na lato? Będzie mi miło jeśli stworzymy "wakacyjną listę przebojów książkowych".

sobota, 01 lipca 2017, chiara76
Komentarze
2017/07/01 17:20:05
Bardzo polecam dwie książki Hermana Kocha "Dom letni z basenem" i "Kolacja", znakomite powieści obyczajowo-psychologiczne z leciutkim kryminalnym zabarwieniem. "Pielgrzym " Terry Hayes - rewelacyjna powieść sensacyjna, w sam raz na wakacje. Albo Dawid Grossman "Wchodzi koń do baru", cudowny monolog komika - jak to się czyta.
-
2017/07/01 20:21:02
jane_doe_blog, dziękuję za polecenia ;) Nie znam tego autora, muszę poszukać informacji w internecie.
-
2017/07/01 21:04:58
jane_doe_blog, reszty autorów też zresztą nie znam .
-
2017/07/01 23:05:50
Tak się zastanawiam, co ja właściwie w wakacje zazwyczaj czytam :)
I na pewno gorąco polecam Jaume Cabre, jeżeli jeszcze nie miałaś styczności z tym autorem. Każda z jego książek jest inna, ale myślę, że każda nadaje się na wakacyjny wypoczynek. Mnie szczególnie podobał się "Jaśnie pan", który jest ironiczną powieścią o XVIII wiecznej Barcelonie, jej mieszkańcach i ich licznych przywarach. Drugą, lecz o wiele trudniejszą powieścią, na którą na pewno należy zwrócić uwagę jest "Wyznaję". "Wyznaję" czytałam w zeszłym roku i nie mogłam oderwać się od tej fascynującej historii chociaż język początkowo sprawiał mi nie lada problem.
Parę lat temu w czasie wakacyjnych wojaży czytałam "Pchli pałac" Elif Shafak i myślę, że to taka całkiem przyjemna lektura wakacyjna - powieść szkatułkowa, której bohaterami są mieszkańcy jednej kamienicy. Świetna historia i troszkę współczesnej Turcji :) Troszkę podobną, ale jednak zupełnie różną powieścią jest też "Kair: historia pewnej kamienicy" Alaa Al Aswany'ego, która opowiada zaskakujące historie mieszkańców kairskiej kamienicy.
W tym roku czytałam też "TO" Kinga i myślę, że to także jest dobry wybór, pod warunkiem, że nie boisz się horrorów, ale i wtedy można sięgnąć po coś bardziej realistycznego z książek tego autora ("Dallas '63" czy "Joyland").

A w tym roku mam zamiar kontynuować spotkanie z Elif Shafak i inną literaturą Orientu (chociażby Pamukiem, Hosseinim, czy Mahfuzem). Do tego będę ją uzupełniać o Kinga oraz powtórki z książek Montgomery. Myślę, że będzie interesująco :)
-
2017/07/02 14:47:44
claudete, dzięki za tak rozbudowaną odpowiedź. Co do Cabre, niemal skończyłam "Wyznaję" ale...utkwiłam, i to naprawdę już dobrze po połowie. Teraz musiałabym wrócić do początku. Chętnie bym wróciła do "TO", które kiedy miałam piętnaście lat przeraziło mnie. Ja kiedyś lubiłam w wakacje wrócić do ukochanej "Imię róży" , to książka, która nigdy mi się nie znudzi. Teraz chyba po bardzo udanej lekturze "Księżyc nad Rzymem" przeczytam książkę "Rok na Majorce" A.K. Majewskiej. Pozdrawiam serdecznie.
-
2017/07/02 19:47:59
Już na FB pisałam, Christie, jest idealna na wakacje. W sumie na inne pory roku też, ale w upały super się ją czyta!
-
2017/07/02 21:45:22
Moja propozycja na wakacje to: "Magiczne lata" R. McCammona, "Wchodzi koń do baru" D. Grosmana i "Turcja: obłęd i melancholia", a dla spragnionych powrotu do dzieciństwa "Ronję, córkę zbójnika" A. Lindgren i "Lato Muminków" T. Jansson. Pozdrawiam i zapraszam do mnie :)
-
2017/07/03 07:29:30
Nie będę oryginalny, lato najlepiej spędzać w towarzystwie Agathy Christie :)
-
2017/07/03 12:31:53
Kasiek, tommyknocker, widzę, że mamy podobne zdanie :)

dosia1331, te "Magiczne lata" mnie kuszą bo słyszałam praktycznie same dobre opinie. "Lato Muminków" też jest dobrym pomysłem na lato ;) Pozdrawiam.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...