Subiektywne myśli o świecie i mojej największej pasji czyli książkach. Publikacja materiałów z tego blogu jedynie za moją zgodą.
Blog > Komentarze do wpisu

"Angielka". Katherine Webb.

Wydana w Wydawnictwie Insignis. Kraków (2017). Ebook.

Przełożyła Olga Siara. 

Tytuł oryginalny The English Girl.

Książkę tę udało mi się wygrać w konkursie na stronie Wydawnictwa na Fb i sama nie mam pojęcia dlaczego "przeleżała się" aż tak długo na czytniku (czekała od lipca). Tak czy siak, pomysł zaczęcia Nowego Roku od niej właśnie był pomysłem wspaniałym albowiem czekała mnie lektura bardzo dobrej opowieści beletrystycznej ale z elementami historii bowiem akcja książki rozgrywa się w Omanie w czasie gdy wojska brytyjskie brały udział w dziejącej się tam wojnie z partyzantami. 

Miniony tydzień a nawet nieco ponad spędziłam znienacka w miejscu niezwykłym. Oman. Miejsce chyba niezbyt często odwiedzane przez polskich turystów co nie znaczy, że w ogóle. Książka schwyciła mnie w swój świat i oto niemal namacalnie czułam gorąc palącego słońca, czułam ulgę w schronieniu w zacienionym pomieszczeniu. Czułam zapach egzotycznych przypraw z targu i słyszałam gwar ulicy, odczuwałam zapach egzotycznych perfum i olejków. Ale nadto dzięki niej mogłam przenieść się w niezwykłe miejsce, na pustynię. Bowiem w książce ważnym elementem jest rekord pobity przez dwójkę bohaterów, w początkach XX wieku, jakim było przemierzenie Pustego Kwartału Omanu.

Tytuł Angielka jest nieco mylący bowiem w tej książce ważną rolę odgrywa nie tylko młoda kobieta przybywająca do Omanu w roku 1985. Drugą, równorzędną bohaterką jest druga Brytyjka, którą los rzucił w te strony parędziesiąt lat wcześniej.

Joan przybywa do Omanu wraz z narzeczonym  o imieniu Rory. Joan wykorzystuje możliwość finansową,która się nadarza aby spełnić swoje marzenie. Odwiedzić Arabię i spotkać się z legedną, kobietą, która jako druga tuż za Nathanielem Elliotem, niemal depcząc mu po piętach, przemierzyła Pusty KWartła Omanu. 
Maude Vickery to kobieta, która po swojej porażce pozostała o dziwo w miejscu, które jej nie rozpieściło. Od kilkudziesięciu lat mieszka więc w Omanie a obecnie w Maskacie, do którego docierają młodzi. Joan udaje się zainicjować spotkanie z kobietą, która zrobiła na niej wielkie wrażenie swoją siłą, nieustępliwością. I tym, czego dokonała w początku wieku XX gdy i możliwości były inne i podejście do kobiet również gorsze. 

Akcję książki poznajemy dwutorowo, to obecnie podczas pobytu Joan w Maskacie, to znów cofamy się do opowieści o dzieciństwie a potem młodości Maude. Która to od zawsze jasno wytyczała sobie cele. Nie inaczej było z jej planami co do pustyni.

Pustynia w "Angielce" to osobna bohaterka. W naszym języku ma ona dodatkowo szczęście bo jest rodzaju żeńskiego a więc kolejna żeńska bohaterka. Silna, nieustępliwa. Taka, w której można się zakochać do utraty tchu i przez którą można zginąć. Można na niej odnaleźć sens życia a można doznać spektakularnej porażki. To wszystko dzieje się w tej książce.

Co tak bardzo ujęło mnie w tej książce , że zamierzam się nią zachwycać i polecać tym , którzy jej nie czytali? Wiele po trochu. Bo i egzotyka, (to, że podczas lektury sięgnęłam po więcej informacji o tym, przyznaję się, do tej pory nieznanym dla mnie kraju) i bohaterki, które mi się podobały ze swoją siłą i mocą dążenia do osiągnięcia celów i realizacji pragnień. To, że było tu wszystkiego po trochu i przygody i niebezpieczeństwa i walki i miłości i przyjaźni i namiętności w szerokim wachlarzu uczuć. Wspaniała książka, która jak powinna dobra literatura, przeniosła mnie w swój niesamowity, osobny świat, w którym przebywałam podczas czytania jej. 

To książka o tak wielu ważnych dla człowieka aspektach i sprawach. O miłości i nienawiści, o pragnieniu zemsty, które potrafi wywołać największe wojny, o poczuciu bezradności gdy odkrywamy, że świat, który z trudem budowaliśmy sypie się jak zamek z (pustynnego ) piasku. To wreszcie piękny portret dwóch silnych kobiet, które tak wiele dzieli i tak wiele łączy. To książka o tym, że nie warto jest tkwić w utartych koleinach , które wydaje nam się, że los nam wydrążył a że gdy czujemy, że potrzeba jest w naszym życiu zmian, powinniśmy je czynić. I o tym,że nie można rezygnować ze swoich pragnień. 

Za to, że ta książka jest takim wspaniałym przypomnieniem za co kocham literaturę , a także za to, że zapewniła mi gratis niezwykle pasjonującą podróż, daruję jej ocenę 6/ 6.

 

wtorek, 09 stycznia 2018, chiara76
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...