Subiektywne myśli o świecie i mojej największej pasji czyli książkach. Publikacja materiałów z tego blogu jedynie za moją zgodą.
Blog > Komentarze do wpisu

Wczoraj wieczorem wielka radość.

Bo tuż niemal przed snem dotarła do nas wiadomość. Olga Tokarczuk za tłumaczoną na język angielski przez Jennifer Croft , książkę "Bieguni" otrzymała jedną z najbardziej prestiżowych nagród literackich jaką jest The Man Booker Prize. Wspaniała wiadomość. I okazało się, co za radość, że warto jest chomikować sobie ebooki. Natychmiast po wyczytaniu werdyktu, sięgnęłam po mój czytnik i okazało się, że "Bieguni" na nim są, a jakże. Wstyd się pewnie przyznać, ale jakoś do tej pory nie czytałam żadnej książki pani Olgi Tokarczuk. Dwa razy rozpoczynałam "Dom dzienny, dom nocny" i utykałam. Sięgnęłam jednak po "Biegunów" (w tłumaczeniu Croft "Flights") i oto wciągnęła mnie. A Wy lubicie książki Olgi Tokarczuk ? I co byście polecili komuś, kto dopiero zaczyna czytać jej książki, jak ja?

środa, 23 maja 2018, chiara76
Komentarze
2018/05/23 10:26:03
Przeczytałam dosłownie kilka dni temu "Opowiadania bizarne"- na początek zapoznania się z twórczością Autorki i uważam, że było warto. Kiedyś już chciałam sięgnąć po "Księgi Jakubowe", ale przeraziła mnie ilość stron, więc chyba spróbuję od innych, podejrzewam, że będzie to "Gra na wielu bębenkach" a potem właśnie "Bieguni"
-
Gość: eM., 95.51.125.*
2018/05/23 12:04:54
Bardzo, bardzo ucieszyła mnie i wzruszyła ta nagroda. Olgę Tokarczuk uwielbiam jako pisarkę, i mam wrażenie, że bliska mi jest po prostu jako człowiek. Bardzo jestem jej wdzięczna za to, że w swojej twórczości często skoncentrowana jest na osadzeniu akcji w Kotlinie Kłodzkiej - regionie Polski, który uwielbiam.
Od czego zacząć? Ja zaczęłam od "E.E." - ale moim zdaniem znacznie lepszym wyborem jest zbiór kilku opowiadań "Szafa". Moją ulubioną książką Tokarczuk jest "Prowadź swój pług przez kości umarłych" - dość nietypowa pozycja, bo to trochę kryminał. Czytałam, słuchałam też audiobooka w interpretacji Agaty Kuleszy - słucha się wspaniale, naprawdę.
Bardzo lubię też "Dom dzienny, dom nocny", "Prawiek i inne czasy", "Ostatnie historie".
Jeśli chodzi o "Biegunów" to... przeczytałam połowę, zacięłam się, zmęczyłam i już nie wróciłam do lektury, nawet nie pamiętam dlaczego. "Bieguni" to książka, która wymaga smakowania, cierpliwości, czasu - tego wszystkiego chyba jej nie podarowałam, zbyt pośpiesznie chciałam ją połknąć:)
Ale mam wynotowanych wiele przepięknych zdań, takich celnych... "Nie znać nikogo i nie być przez nikogo rozpoznanym. Wyjść z własnego życia, a potem bezpiecznie wrócić."
-
2018/05/23 15:16:01
aga-joz, czyli rozumiem, że Opowiadania Ci się podobały.

eM., właśnie chyba racja, że tych "Biegunów" powinno się czytać bez pośpiechu, spokojnie, darować jej czas. Może do niej wrócisz kiedyś? Może teraz poczujesz się "zmobilizowana"? :)
-
Gość: zuza, *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
2018/05/23 21:01:05
Ogromnie cieszę z sukcesu Olgi Tokarczuk bo uważam ja za najlepszą polską pisarkę.
Polecałabym na początek Prawiek i inne czasy jeżeli wciągają Cię klimaty Stu lat samotności.
Ja bardzo lubię Dom dzienny, dom nocny, Prowadź swój pług przez kości umarłych, Grę na wielu bębenkach . Księgi Jakubowe tylko poczytywałam ale jestem pod wrażeniem, uważam, że to wybitna proza i myślę, że zrobi "karierę" na świecie.
Po informacji o nominacji do Bookera Biegunów natychmiast sięgnęłam po tę książką i dawkuję sobie z ogromną przyjemnością.
Polecam wywiad z O.Tokarczuk przeprowadzony prze Nogasia na łonie natury na tle jej domu w Kotlinie Kłodzkiej. Wywiad bardzo ciekawy a dom i okolica bajeczne.
Pozdrawiam. Zuza
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...