Subiektywne myśli o świecie i mojej największej pasji czyli książkach. Publikacja materiałów z tego blogu jedynie za moją zgodą.

książkowo

poniedziałek, 27 marca 2017

Wydana w Wydawnictwie Prószyński i S-ka. Warszawa (2016). Ebook.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa.

"Życie tak zwyczajne" to opowieść o pięciu kobietach. Najmłodsza z nich żyje we współczesnych nam czasach, to Anna. Losy kolejnych prowadzą nas aż do wieku dziewiętnastego. 
Co mi przeszkadzało i to mocno, to brak konkretniejszego "kostiumu" w książce. Niestety, język postaci jest mocno współczesny i muszę powiedzieć, że to mnie lekko irytowało.
Sam pomysł jednak jest ciekawy. W książce obyczajowej, z wątkami romansowymi, poznajemy dążenia kobiet do stanowienia o sobie samych, o rozwoju pragnień i dążeń do tego aby feminizm pozwolił nie na jedynie głoszenie haseł a realne osiągnięcia dla kobiet.
Wszystkie pięć kobiet przedstawionych w książce to zdecydowanie feministki walczące o prawa kobiet i poprawienie ich sytuacji. Jest trochę schematyzmu to znaczy każda z postaci odczuje podobne skutki swoich czynów i ich konsekwencje. 
A cała historia zaczyna się w naszej współczesności gdy poznajemy Annę, nauczycielkę chemii. Kobieta jest sfrustrowana, nie czuje się ani zrealizowana w swojej pracy ani doceniana zarówno przez uczniów jak i kadrę nauczycielską. Pewnego dnia do jej rąk trafi zupełnie przypadkiem niezwykły dziennik, który to od razu widać, że nosi jakąś historię. Anna postanawia odnaleźć właścicielkę dziennika , znajduje ją i zaczyna się ciekawa rozmowa, w której Anna pozna historię czterech niezwykłych kobiet, z którymi mimo tego, że żyły w tak innych czasach, łączy ją to, że również nauczały jak i dążyły do poprawy sytuacji kobiet. 
Ot, taka obyczajówka, z historią i silnym akcentem feministycznym.
Jak pisałam, zabrakło mi jednak tego kostiumu a przynajmniej mało go zauważałam.

Moja ocena to 4 / 6.  

 

piątek, 24 marca 2017

Wydana w Wydawnictwie Literackim. Kraków (2012).

Prezent urodzinowy od Mamy okazał się wspaniałą , ładną książką. 
Dodatkowym plusem jest autograf autorki, który książkę jeszcze bardziej dla mnie wzbogaca.
Czytałam książki pani Doroty Sumińskiej ale te o zwierzętach, natomiast nie przypuszczałam, że napisała po prostu powieść. I oto jestem po jej lekturze. Jestem zachwycona, dodam.
Pierwsze podejście nie było udane. Na samym początku jest motyw, którego w książkach nie lubię i który sprawił, że odłożyłam ją na półkę. Ale jakoś, nie umiem określić, ciągnęło mnie do niej i stwierdziłam, że postaram się do niej wrócić.
I zrobiłam bardzo dobrze. Bo ta książka bardzo mi się podobała.
Jak w smakowitym daniu, trzeba wziąć trochę ładnej polszczyzny, ciekawą opowieść, sowy (!!! ci, którzy mnie znają, wiedzą o co chodzi:)), inne zwierzaki jak gęś, psy czy niedźwiadek, ciekawe postaci kompletnie nie mające nic wspólnego z byciem chodzącymi ideałami, Mikołajki jako tło powieści rozpoczynającej się nieco przed wybuchem IIWŚ a kończącej w czasach obecnych i...wychodzi wspaniała, ciepła opowieść o ludziach i zwierzętach żyjących razem na nowej ziemi.

Rodzina Struckich, Aniela, Wacław, ich córka Wanda i opiekunka i właściwie członkini rodziny, Mania, po wojnie trafiają spod Grodna do Mikołajek. Nowa ziemia a właściwie nowy dom , nowe życie.
Krok po kroku poznajemy ich losy na przestrzeni wielu, wielu lat.
Co jest (dla mnie) wielkim , wielkim plusem tej książki? Ano to, że ta opowieść o rodzinie mimo, że zawiera w sobie nawet i dramatyczne wydarzenia, to jednak jest opowieścią właśnie jak z tytułu o "zwykłym , a trochę niezwykłym" życiu. Nie ma tu wielkiej polityki, żadnych tam rodzinnych bohaterów i nie wiedzieć czego jeszcze. Są ludzie, którzy czasem nie kochając siebie, oddają swe uczucia zwierzakom, które im towarzyszą przez całe życie.
To jak już napisałam, ciepła, spokojna opowieść, od której nie mogłam się oderwać. Końcówkę w ogóle spędziłam z chusteczką w dłoni tak się wzruszałam nad rozmaitymi wydarzeniami, o których jednak nie napiszę aby nie spoilerować. Jedno wiem, wzruszeń podczas lektury trochę było, to pewne. 
"Zwykłe niezwykłe życie" to również opowieść o tym, że można kogoś nie kochać a przynajmniej tak się może wydawać a pod koniec życia odkryć, że jednak było inaczej.

Cieszę się, że po pierwszym zatrzymaniu się nad książką, jednak "ruszyłam" dalej bo mam za sobą wspaniałą książkę. 

Moja ocena to 6 / 6.
 

czwartek, 23 marca 2017

Wydana w Wydawnictwie Nasza Księgarnia. Warszawa (2016). Ebook.

To książka wznowiona i uzupełniona jakimiś nowymi fragmentami przez autorkę a wcześniej wydana pod tytułem "Zamówienie z Francji"). 
Sięgnęłam po książkę autorki, której nie znałam pod wpływem promocji ebookowej jak również, nie będę oszukiwać, pod wpływem tej Francji w tle. Malowniczej Prowansji jak mnie kuszono. Francji opisanej tam niewiele ale książka na tym nie traci bo w sumie Francja stanowi tam tło do wydarzeń. A wiadomo, że w pięknej scenerii i okolicznościach tkniętych ciepłem i słońcem akcja książki może dziać się jeszcze ciekawiej.

Ewa pracuje w firmie zajmującej się profesjonalną fotografią. Wykonują zlecenia podczas ślubów, wesel ale oczywiście i rozmaite inne. Takie inne otrzymuje Ewa, która ma pojechać na dwa tygodnie do Francji aby tam zrobić zdjęcia do rozreklamowania sieci ekskluzywnych kwiaciarni. Nie tylko zresztą kwiaciarnię będzie Ewa fotografować.
Na miejscu Ewa poznaje niezwykle ciekawą rodzinę, wręcz określę to jako stary klan. Ów ród zamieszkuje starą i ogromną posiadłość pośród winnic i roślinności i (być może niemały metraż ma na to wpływ) udaje się owej rodzinie zamieszkiwać razem bez niepotrzebnych kłótni czy zamieszania. Dodatkowym atutem pozwalającym Ewie poznać rodzinę naprawdę dobrze jest znajomość (w sposób dość oryginalny ale jednak) języka polskiego przez członków klanu.

Postaci , które stworzyła autorka są niezwykle ciekawe i sympatyczne a my wraz z Ewą poznajemy sekrety i tajemnice starego rodu. 


Czytało mi się tę książkę bardzo dobrze i do tego stopnia pasuje mi styl autorki, że zamierzam sięgnąć po jeszcze jakiś inny tytuł autorstwa Anny J. Szepielak. 

Moja ocena to 5.5 / 6.
 

wtorek, 21 marca 2017

Wydana w Wydawnictwie ISKRY. Warszawa (2015).

Wiersze, poezja. Tak trudno o nich mówić, czy pisać. 
Jak dla mnie, poezja to jedna z najintymniejszych form wyrażenia słowem tego, co się czuje, przez co się przeszło, w czym się uczestniczyło.
"Maszyna do czytania" to zbiór wierszy Doroty Koman pochodzący z siedmiu tomów. Jest więc co czytać i co przeżywać. 
Wiersze powstające na przestrzeni lat ukazują nam poetkę w rozmaitych chwilach Jej życia i na różnym etapie i opowiadają o byciu córką, matką, poetką, kobietą, kochanką.

Mnie osobiście najbardziej podobały się wiersze o byciu matką , o mamie, o relacjach z synem, o synu. Odnalazłam w tych wierszach najwięcej wspólnych myśli, obserwacji, refleksji. 
I tak moje ulubione wiersze to "Kołysanka dla synka", "Wiem", "Przynajmniej zadzwoń", "***" ( ze zbioru "Chcę być żabą", "Apokalipsa 7 stycznia piątek", "Pętla czasu", "Nocą na Maderze", "Zaćma", "Nie siadam sama na naszym progu, Miętus". 

Dorota Koman pisze swoim stylem, stylem nie do podrobienia. Jest czuła ale i ironiczna. Bardzo (zbyt bardzo) samokrytyczna. Nie wybiela ani siebie ani innych. Czasem miałam wrażenie, że wręcz "karze się" słowem. Czy mam rację? Nie wiem, z poezją przecież jest tak, że ja ją odbieram w ten sposób w jaki ktoś inny na pewno by na to nie spojrzał. Na tym właśnie polega moc poezji. Każdy może odczytać ją we własny sposób. 

Warto sięgnąć po ten zbiór wierszy a najlepiej jest go po prostu mieć. I tak, w przeciwieństwie do pewnego innego zbioru, ten jest tym, który z powodzeniem mogę trzymać na szafce nocnej aby móc po niego sięgnąć w każdej chwili.

Moja ocena to 5.5 / 6
 

poniedziałek, 20 marca 2017

Wydana w Wydawnictwie Otwarte. Kraków (2017).

Tytuł oryginalny Milk and Honey.
Przełożyła Anna Gralak.

Mam wielką nadzieję, że limit złych książek na ten rok mam już "odfajkowany".
Niestety, wiosna, którą odczułam trzy tygodnie temu gdy szłam do księgarni w centrum miasta aby odebrać wygraną w konkursie, szczęście z wygranej i po prostu moja wizyta w bardzo miłej księgarni nie należącej do sieciówki a więc takiej dość kameralnej i z klimatem, to wszystko spowodowało, że moje czym sobie zawsze schlebiam, dość wyostrzone na marketing zmysły czytelnika uległy stępieniu i kupiłam ten zbiór wierszy. Nie od parady jest też wspomnieć, że promocja tego zbioru poezji była? jest? naprawdę prężna i najwyraźniej zadziałała na mnie w taki sposób, że nabyłam ten zbiór i oto uważam, że był to błąd.
Albowiem, niestety, (przypominam potencjalnym awanturującym się, że blog zawiera moje SUBIEKTYWNE odczucia) , poezja w zbiorze "Mleko i miód" jest niedobra. No, niedobra i tyle.
Niestety. Piszę niestety, bo bardzo chciałam poczytać coś z poezji właśnie. No a skoro z tyłu okładki nęcą mnie do lektury słowa mówiące o tym, że (cytuję za "Huffington Post") "(...) to zbiór wierszy, który każda kobieta powinna mieć na swoim nocnym stoliku" ...no właśnie. No więc u mnie ten zbiór miejsca na nocnym stoliku nie zagrzeje.
Dlaczego tak się irytuję na nieprzemyślany zakup spowodowany głównie reklamą? Ano dlatego, że szkoda mi tych wydanych pieniędzy, no :(
Słowa Rupi Kaur niestety, nie są w żaden sposób odkrywcze.
I nie, nie to, że nie mają w sobie jakiejś prawdy. Mają. Niestety, to prawda powszechnie znana. Czytałam kiedyś dwie książki Paulo Coelho i nie został on moim ulubionym autorem ale też nie przyłączam się do powszechnej jego krytyki a po przeczytaniu tego zbioru śmiem twierdzić, że Coelho jest niesamowicie odkrywczy i absolutnie nie wtórny.
W zbiorze poezji Rupi Kaur niestety, jest zarówno płytkość jej stwierdzeń, powtarzalność motywów (to akurat rozumiem bo mam wrażenie, że autorka musi rozprawiając się z tematem "rozpracować" go w kilkunastu ujęciach). 
Niestety, zabrakło tego czegoś, co sprawiłoby, że ta poezja zamiast ocierać się o schematy czy wręcz grafomanię, stałaby się odkrywcza i niezwykła.
Przykro mi to pisać bo sama wiem jak to jest z poezją. Wiem, bo był czas, gdy sama pisałam wiersze. Do szuflady. Czytając ten tom wiem, że dobrze, że nikt nie postarał się mnie przekonać, że powinno stać się inaczej.

Najchętniej podarowałabym ocenę 1 na 6 ale, daję nieco inną, wyższą , za szczerość i przekonanie, że można coś takiego puścić w świat. Odwaga bowiem bywa cechą istotniejszą często od talentu bo wbrew pozorom , dodaje sił i sprawia, że można się podnieść z najgorszego.

Moja ocena to 1.5 / 6
 

Wydana w Wydawnictwie Prószyński i S-ka. Warszawa (2016). Ebook.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa.

Lubię czasem poczytać opowieść, o której mam nadzieję przynajmniej na starcie lektury, że nie okaże się lekturą dobijającą a taką nawet ocierającą się o "bajkę dla dorosłych". Bajkę bo splot wydarzeń, który umożliwia dziewczynie pochodzącej z bardzo ubogiego domu stać się bogatą biznesmenką może sprawić, że na pewno ktoś mógłby się "przyczepić" mówiąc kolokwialnie. Ja na ten niesamowity splot wydarzeń i los, który w sumie sprzyja Melanii Robak, przymykam oko. A niech będzie tak, jak w bajce właśnie. 
A nawet lepiej. Bo podczas kiedy w bajce Kopciuszek musiała czekać na księcia a potem być zdana na jego łaskę bądź niełaskę, w tej książce bohaterka do pieniędzy a przede wszystkim zawodu, dochodzi ciężką pracą umysłu. I tym, że nie bała się podejmować prawie żadnej pracy. 

W 1995 roku Melania Robak właśnie zaczynała liceum. Melania pochodziła z domu ubogiego, ale miała mamę, która ją kochała i zrobiłaby dla niej wszystko. 
Parę lat potem jednak niestety, Melania musi nagle "dorosnąć" i z dnia na dzień stać się odpowiedzialną za siebie i za swój los. Podejmuje dobre decyzje co prowadzi ją na studia historii sztuki a potem nawet do Londynu, gdzie pracuje na stażu w jednej z najsłynniejszych galerii sztuki na świecie.

W roku 2015 Melania jest poważną biznes woman, która zarabia na życie dzięki sztuce. Z jej zdaniem liczą się inni a ona ma świadomość swojej wiedzy i umiejętności. Brakuje jej jednak kogoś, z kim związała się dziesięć lat temu.

Potem jest już tylko lepiej bo akcja z Polski przenosi się do Chin, gdzie ma miejsce ciąg dalszy tej opowieści.
Egzotyczne tło, nie za bardzo nachalne przypomnienie historii Chin , w którą wplecione są losy bohaterów i (SPOILER, kto nie chce dalej czytać, niech nie czyta  :) ) wyczekany happy end. To wszystko sprawia, że książkę czytało mi się dobrze i z przyjemnością. 

Moja ocena to 5 / 6.

piątek, 17 marca 2017

Wydana w Wydawnictwie FILIA. Poznań (2017). Ebook.

Napiszę tak, Autorka sprawiła, że wszystko co mogłam , rzuciłam w kąt i czytałam, czytałam, czytałam. Nie mogłam się oderwać. W sumie, cieszę się, że po pierwszy tom sagi bałkańskiej sięgnęłam niedawno. Mogłam teraz gdy ukazała się kontynuacja losów Jasminy, Dragana, Katarzyny i innych bohaterów, czytać ją niemal zaraz po części pierwszej. O pierwszej części pisałam w tym wpisie

Lekka to ta lektura oczywiście znów nie była. Jakby mogła być skoro losy postaci dzieją się w okresie wojny domowej w byłej Jugosławii? 
Urwane w części pierwszej wątki zostają podjęte tu i oto znów z biciem serca towarzyszyłam Jasmienie i bliskim jej osobom. Zwłaszcza, że w wędrówce, która zaprowadziła dziewczynę w miejsce , w które zaprowadziła, idzie ona nie sama. Nie chcę zbyt wiele zdradzać z treści książki. Przy okazji, jak pisałam opisując pierwszy tom sagi, czytałam jakąś rozbudowaną ( i jak się okazuje , raczej niepotrzebną krytykę) dotyczącą między innymi imienia Jasminy. Skąd takie a nie inne imię dla dziewczyny? O tym między innymi dowiedziałam się podczas lektury. Najwyraźniej nie jest to takie nieprzemyślane jak ktoś tam wcześniej sugerował. 

Jak pisałam, lektura bardzo mnie wciągnęła i nie mogłam się od niej oderwać. 
Znów oczywiście podczas czytania książki po mojej głowie krążyły różne myśli dotyczące tego jak bliscy sobie ludzie w sytuacjach ekstremalnych potrafią się różnie zachowywać. Kto dokonuje wyborów dobrych a komu się nie udaje. I czy każdego wolno nam skreślić od razu? Może są powody do takich a nie innych działań? Czy każdy powód stanowi wystarczające uzasadnienie do takiego a nie innego czynu? Akcja książki kończy się w chwili tuż po wydarzeniach w Srebrenicy kiedy to społeczność międzynarodowa zmuszona była nareszcie podjąć działania skuteczne i nie ociągać się jak do tej pory z pomocą dla tamtego regionu Europy.

Nie chcę zdradzać zbyt wiele z treści aby nie psuć czytelnikom lektury. 
Dodam jeszcze, że niewątpliwie miłym dodatkiem do książki są wiersze Autorki. Wplecione w treść wzmacniają przekaz książki. 

Daję więc znać, że moja ocena tej książki to 5.5 / 6.
 

środa, 15 marca 2017

Wydana w Wydawnictwie Czwarta Strona. Poznań (2017). Ebook.

Tak się wciągnęłam w serię o Kalinie w malinach, że oczywiście nabyłam i tę część i jestem po lekturze. 
Znowu jest śmieszno ale i kryminalnie bo przecież Kalina nie byłaby sobą gdyby się nie wplątała w jakąś zawiłą historię. Po prawdzie to tym razem wplątała się niejako za sprawą Marka.
Ale po kolei. Jak pamiętamy, Kalina jeden niedoszły ślub ma już za sobą. To działo się w części pierwszej. W drugiej Kalina układa sobie życie a trzecia część zaczyna się od dnia ślubu Kaliny i Marka. To znaczy powinna się tak zacząć bo...no właśnie. W życiu Kaliny najwyraźniej nic nie może iść zgodnie z planem. Bo i z tym ślubem nie pójdzie do końca tak jak powinno. No ale, na szczęście, książki Joanny Szarańskiej kończą się happy endem, ufff :)
W tej części przygód Kalina będzie w najpoważniejszych chyba jak dotąd tarapatach.
Szukając ukochanego trafi bowiem w miejsce, w którym gdyby nie splot wydarzeń, z pewnością nigdy w życiu by się nie znalazła. Ale Kalina w końcu nie wypadła sroce spod ogona, z niejednego pieca chleb jadła i w ogóle jest zaradna więc nawet w najbardziej skomplikowanej sytuacji da sobie radę.
Poznany i zaadoptowany przez Kalinę i Marka Młynek, porzucony psiak, towarzyszy Kalinie i kto wie, może obecność psiaka dodaje kobiecie sił do tego aby pokonywać kolejne przeciwności.

Polubiłam Kalinę, polubiłam wszystkich bohaterów (żałowałam, że ostatnia część nie działa się w Kamionkach gdzie jest galeria przyjaznych Kalinie i Markowi postaci) i trochę żałuję, że chyba ? cykl o Kalinie w malinach się kończy. No, chyba, że Joanna Szarańska ma dla nas, czytelników, jakąś miłą , autorską, niespodziankę.

Moja ocena 5 / 6

wtorek, 14 marca 2017

Wydana w Wydawnictwie Prószyński i S-ka. Warszawa (2017). Ebook. 
Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa.

Jakiś czas temu czytałam pierwszą książkę Anny Karpińskiej, o której pisałam w tym wpisie. I wtedy napisałam , że pierwsze spotkanie było całkiem udane. A po tym książkowym spotkaniu mam przeczucie, że stanie się ona jedną z moich ulubionych autorek.  

"Odnajdę cię" to książka opowiadana z perspektywy i wspomnień dwóch kobiet. Bożena i Dagmara są matką i córką. Ich relacja jest skomplikowana. Nie chcę natychmiast zdradzać na czym to skomplikowanie ich relacji polega mimo, że czytelnik dowiaduje się tego niemal na początku książki ale myślę, że niech każdy przekona się o tym sam.

Co podobało mi się w tej książce? Znów to, że bohaterkami nie jest tylko osoba młoda ale i nieco starsza. I to, że nie jest wszystko takie polukrowane jak to się często w książkach zdarza. 
Nie, niestety może, życie bohaterek nie jest tylko wspaniałe. Owszem, zdarzają się w nim chwile dobre i szczęśliwe. Ale są też choroby, złe wybory, naciski ze strony innych. Niewypowiedziane żale i nigdy nie zabliźnione rany.

"Odnajdę cię" to pierwsza część opowieści z cyklu "Księgarnia pod Flisakiem". Dagmara po śmierci mamy dowiaduje się ,że odziedziczyła księgarnię w Toruniu prowadzoną do tej pory przez jej matkę.
Jako, że Dagmara mieszka we Wrocławiu, czeka ją decyzja czy chce zmienić swoje życie i wrócić do rodzinnego miasta. Jej własne osobiste losy nieco jej w tej decyzji pomagają.

Podobała mi się bardzo ta powieść obyczajowa i z wielką niecierpliwością będę teraz oczekiwała części następnej aby dowiedzieć się co dalej z bohaterkami. Jak potoczą się losy Dagmary i Bożeny, którym z serca kibicuję.

Moja ocena to 5.5 / 6 

Wydana w Wydawnictwie Czwarta Strona. Poznań (2016).

"Nic oprócz strachu" to moja wygrana w konkursie na blogu http://mojeprzemiany.blox.pl/html

I jednocześnie, druga książka, drugi kryminał Magdaleny Knedler, po który sięgnęłam. Pierwszą książką tej autorki była książka "Pan Darcy nie żyje". Niestety, tamtej nie skończyłam, nie szła mi i nie miałam ochoty na siłę jej męczyć. Tę skończyłam i nawet daję jej prywatnie bardzo dobrą ocenę natomiast główne moje zastrzeżenie jakie do niej mam jest takie "czy ona naprawdę musi mieć 534 strony?". Moim zdaniem, zdecydowanie nie musi i nie wiem czy nie powinna mieć mniej. Moim zdaniem jest niepotrzebnie przegadana. A objętość zmniejszona nie odebrałaby temu kryminałowi nic poza tym,że dodałaby mu lekkości i nie sprawiała odrobinę zbyt nużącej. 
Ponarzekałam, to teraz plusy. Mimo, że autorka jest Polką, akcję kryminału umiejscowiła w Ystad, osławionym wcześniej przez Henninga Mankella. Bohaterką jest Anna, Polka, która w Szwecji zostaje policjantką. W "Nic oprócz strachu", która jest pierwszą z książek o Annie właśnie, poznajemy ją i jej męża w trudnym momencie ich życia. Oto bowiem pół roku wcześniej zdarzył się wypadek, w którym mąż Anny, Vidar został trwale sparaliżowany. Wypadek był zamachem na Annę po tym jak z jej pomocą do więzienia trafił seryjny morderca. Narcyz, bo tak nazywano mordercę, potrafi się jednak mścić i wypadek został zaaranżowany z jego pomocą. Tak przynajmniej wydaje się Annie i być może chciałaby nawet swoje przypuszczenia potwierdzić, niemniej jednak nie udaje się jej to dlatego, że Narcyz zostaje otruty w więzieniu. 
No, ale miało być o plusach. Plusem jest to, że mimo, że nie na siłę ale autorce udało się w tym kryminale z polską bohaterką oddać nastrój i klimat kryminału skandynawskiego. Przynajmniej ja miałam takie wrażenie i wcale nie odczuwałam jakiejś wtórności, po prostu właśnie ten klimat jakiś taki skandynawski mi się wydawał. 
Sama intryga jak na kryminał też według mnie w porządku. Żadnych politycznych spraw, po prostu kawałek kryminału z emocjami w tle i ze sprawą, w którą wplątanych jest wielu bohaterów. Część z nich niejako na własne życzenie.
Plusem jest też warstwa obyczajowa. A akcja dzieje się częściowo w Szwecji a częściowo w Polsce.
Generalnie to jedyne, czego się "czepiam" to objętość książki.

Moja ocena to 5 / 6.
 

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 80
| < Marzec 2017 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
O autorze
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...